Spływy kajakowe to nasze zamiłowanie

Zapraszamy na wyprawy kajakowe.
Wyprawy kajakowe to nie tylko kajak, wiosła i woda. Wyprawy kajakami po rzekach i jeziorach to jedna z ciekawszych dyscyplin turystyki kwalifikowanej. Jest dostępna dla wszystkich bez względu na wiek, płeć i stan zamożności. Płynąc kajakiem mamy okazję zobaczyć i poznać miejsca zwykle nie dostępne z lądu. Jesteśmy z dala od wszechobecnego nas hałasu, możemy poczuć bliskość natury, usłyszeć śpiew ptaków, zachwycić się otaczającą nas przyrodą i przede wszystkim znaleźć niczym niezakłócony spokój.
Szlaki kajakoweSzlaki kajakowe
Wakacje dla dzieciWakacje dla dzieci
Nasze kajakiRelacje z naszych wypraw

Spływy Kajakowe Biebrzą - Opisz szlakuSpływy Kajakowe Biebrzą - Opisz szlaku

Rzeka Biebrza (dawniej Bobra, Bóbr) jest prawym dopływem Narwi o długości 164 km. Powierzchnia dorzecza wynosi 7062 km2. Spadek w górnym biegu wynosi 2%, w dolnym zaś 0,15%. Płynie na południowy zachód Kotliną Biebrzańską, mijając po prawej Równinę Augustowską, Pojezierze Ełckie i Wysoczyznę Kolneńską, a po lewej Wzgórze Sokólskie i Wysoczyznę Białostocką. Z prawej strony Biebrza przyjmuje wody Niedźwiedzicy, Lebiedzianki, Netty wraz z Kanałem Augustowskim, Kopytówki, Ełku, Dybły, Klimaszewnicy i Wissy. Z lewej zaś Sidry, Kamiennej, Brzozówki, Czarnej Strugi, Krzeczówki i Kosodka.

Szlak rzeki Biebrzy (poza bardzo krótkimi odcinkami) biegnie przez teren obszarowo największego w Polsce Biebrzańskiego Parku Narodowego. Spławny odcinek rzeki od Rogożynka do Rusi wg mojego opisu i trasy zapisanej w śladzie GPS wynosi ok. 142 km, w innych natomiast źródłach znajdziecie 147 km lub 150 km. Szlak jest łatwy i nie uciążliwy, bardzo malowniczy o nieprzeciętnych walorach przyrodniczych. Na pokonanie go rekreacyjnym tempem należy przeznaczyć około 8 dni. Bliski kontakt z prawdziwą przyrodą rekompensuje niedostatki infrastruktury turystycznej. Kajak umożliwia dotarcie do miejsc w większości nieosiągalnych od strony lądu. Spływ Biebrzą to propozycja dla osób szukających spokoju, ciszy i kontaktu z dziewiczą naturą.

W związku z tym, że rzeka przepływa przez Biebrzański Park Narodowy należy mieć pozwolenie od dyrektora parku na odbywanie grupowych spływów oraz konieczne jest wykupienie kart wstępu do BPN. Dokładnych informacji można uzyskać na stronie: www.biebrza.org.pl

0.0 km Spływ rozpoczynamy w Rogożynku (innym dobrym i bardziej popularnym miejscem rozpoczęcia spływy jest Lipsk). Dogodne miejsce rozpoczęcia spływu znajduje się na prywatnej działce naprzeciw skrętu w lewo drogi lokalnej prowadzącej przez wieś Rogożynek, tel. do właściciela - 509 722 403.
0.5 km Z lewej strony ujście rzeki Sidry, nurt jest w miarę szybki
1.0 km Z lewej ujście Kropiwnej. Dolina rzeczna staje się rozleglejsza, sięgając ok. 2 km. szerokości.
7.0 km Most drogowy Dąbrowa Białostocka-Lipsk. Za mostem w prawo kanałem możemy dopłynąć do zagospodarowanego pola namiotowego w Lipsku (Gospodarzem pola jest Ośrodek Kultury, tel. 87 6423586). Na miejscu znajduje się przystań i basen kąpielowy. Jest to wspomniane wcześniej dobre miejsce na ew. rozpoczęcie spływu. Płynąc dalej mijamy łąki oraz kępy wierzb i olszyn. W oddali na lewym brzegu można również zobaczyć zabudowania w pierwszej kolejności Jałowa, a później Suszalewa.
18.5 km Z lewej strony mało widoczne ujście rzeki Kamiennej, a za nim rozległy kompleks olsów oraz trzcinowiska i łąki.
23.5 km Most drogowy i kolejowy na trasie Sokółka - Augustów. Pod mostami należy płynąć powoli, ponieważ przy niskim stanie wody mogą występować kamienie.
23.7 km Na lewym brzegu rzeki znajduje się niezagospodarowane miejsce biwakowania w Kamiennej Nowej. Z tego miejsca rozciąga się się rozległy kompleks leśny Las Trzyrzeczki z pomnikowymi drzewami, do którego prowadzi szlak pieszy rozpoczynający się na polu biwakowym. Około 3,5 km na południowym krańcu lasu znajduje się leśniczówka - siedziba Obwodu Ochronnego BPN Trzyrzeczki, w której można kupić karty wstępu do BPN. W Nowej Kamiennej znajduje się sklep spożywczy.
27.0 km Z prawej ujście rzeczki Lebiedzianki oraz widoczna w oddali wieś Krasnybór z gotycko - renesansowym kościołem. Do Krasnyboru można dopłynąć Lebiedzianką - ok. 2,5 km. Płynąc dalej Biebrzą w oddali po prawej stronie mijamy wsie Jasionowo, Wolne i Krasnobroki, a po lewej wieś Małowista.
37.5 km Most drogi krajowej Białystok - Augustów
35.6 km Na lewym brzegu zagospodarowane pole namiotowe. Gospodarz: Jadwiga i Bogdan Siebiedzińscy, tel. 87 64-12-179, kom. 603-225-100. Pokoje gościnne, domki wczasowe, kajaki, canoe, tratwy, łódki, rowery terenowe, bania (sauna parowa), basen odkryty o wym. 3m/10m. Na miejscu można kupić: licencje wędkarskie, zezwolenia na spływy, bilety wstępu na szlaki do BPN oraz różnego rodzaju informatory, mapy, foldery, książki i albumy Biebrzańskiego Parku Narodowego.
38.2 km Na prawym brzegu niezagospodarowane pole namiotowe w Sztabinie (Gospodarz: Urząd Gminy, tel. 87 643 97 50). W miejscowej Szkole Podstawowej znajduje się Izba Pamięci im. Karola Brzostowskiego - zarządcy Sztabina z I połowy XIX wieku.
39.7 km Na prawym brzegu niezagospodarowane pole namiotowe w Sztabinie (Gospodarz: Urząd Gminy, tel. 87 643 97 50). W miejscowej Szkole Podstawowej znajduje się Izba Pamięci im. Karola Brzostowskiego - zarządcy Sztabina z I połowy XIX wieku. Płynąc dalej mijamy trzcinowiska i turzycowiska oraz rozległe, podmokłe łąki. W dalszym biegu rzeka wije się, tworząc wysepki i kępy. Brzegi rzeki stają się wysokie i niedostępne.
45.5 km Po obu stronach wysokie nasypy drogi, a w rzece drewniane pale - pozostałość po dawnym moście na drodze Suchowola - Augustów. Stopniowo wpływamy na rozległe przestrzenie torfowiska Biele Suchowolskie, rozpościerające się na lewym brzegu Biebrzy na szerokości ponad 5 km i ciągnące się aż do ujścia rzeki Brzozówki - stanowi ono siedlisko wielu gatunków ptaków.
54.0 km Na lewym brzegu rozciągnięta wieś Jagłowo, o ciekawej drewnianej zabudowie, położona na wydmie wśród torfowisk. W miejscowości tej znajduje się pole namiotowe Pani Winkiewicz Teresy, Jagłowo 42, tel. 87 641-30-66
54.8 km Most drogi lokalnej Jagłowo - Dębowo - Mogilnice
59.5 km Na prawo ujście odnogi Kanału Augustowskiego, na której znajduje się śluza Dębowo. Można tu zanocować - pole namiotowe przy rzece (Gospodarz J. Polkowski, tel. 87 641 30 97), pole namiotowe przy śluzie (Gospodarz W. Chorążewski, tel. 87 641 30 27). Na miejscu znajduje się sklep spożywczy oraz tablica informacyjna o Kanale Augustowskim.
61.5 km Pole namiotowe w Jasionowie. Za wsią i rzeką Kopytówką rozciąga się rezerwat Czerwone Bagno oraz znajduje się łańcuch wyniesień wydmowych - uroczysko Tchórze Grzędy z punktami i wieżami widokowymi (około 4,5 km).
63.2 km Z lewej ujście Brzozówki.
67.0 km Drewniany most drogowy w Dolistowie Starym. Pod mostem, przy niskim stanie wody, mogą występować kamienie.
67.6 km Po lewej stronie zagospodarowane pole namiotowe Dolistowo Stare (Gospodarz Urząd Gminy, tel. 85 716 80 13). W miejscowości znajduje się zabytkowy kościół z końca XVIII wieku. Od Dolistowa do Goniądza rzeka płynie blisko lewego wysokiego brzegu doliny, stanowiącego obrzeże Wysoczyzny Białostockiej.
73.0 km Na lewym brzegu rzeki zagospodarowane pole namiotowe we Wroceniu (Gospodarz T. Dembowska, tel. 85 738 39 26), na miejscu pokoje gościnne.
76.8 km Po prawej ujście rzeki Ełk. Wzdłuż rzeki miejsca gnieżdżenia się mewy śmieszki.
83.8 km Most drogowy na trasie Goniądz - Wólka Piaseczna. Za nim kemping z polem biwakowym i plażą w Ośrodku Wypoczynkowym w Goniądzu (tel. 85 738 00 18 czynny IV-IX). Goniądz to stary mazowiecki gród ziemi wiskiej położony nad Biebrzą. Przecinały go dwa nadbiebrzańskie szlaki z Grodna do Wizny. W Goniądzu znajduje się neobarokowy kościół z dwudziestolecia międzywojennego oraz liczne sklepy i baza noclegowa, więcej na stronie: www.goniadz.pl
84.4 km Po lewej stronie ujście Czarnej Strugi, a dalej wieś Szafranki i po prawej Budne. Wzdłuż głównego koryta Biebrzy mnóstwo starorzeczy. Na lewym brzegu, w oddali, pojawia się zalesiony obszar.
90.5 km Z lewej do rzeki dochodzi kanał prowadzący do fosy fortów twierdzy Osowiec. My płyniemy w prawo głównym nurtem. Po prawej widoczne w oddali zabudowania wsi Osowiec.
91.0 km Dopływamy do starego mostu drewnianego przy Osowcu. Za mostem, po obu stronach widoczne domki letniskowe. Po lewej przyjemne miejsce na odpoczynek. 100 metrów za mostem, po lewej stronie, kanał prowadzący do pola namiotowego BPN "Bóbr" (Gospodarz Lech Śledziewski). Na miejscu pokoje gościnne, sanitariaty z natryskami, wiaty i wiatrochrony, wypożyczalnia sprzętu wodnego, ścieżki przyrodnicze Terenowego Ośrodka Edukacyjnego (wieże i platformy, tablice edukacyjne). Około 1,5 km do Centrum Edukacji i Zarządzania BPN z salami ekspozycyjnymi oraz punkt informacji turystycznej, gdzie można zaopatrzyć się w wydawnictwa i pamiątki. W Osowcu - Twierdzy mieści się Muzeum Twierdzy Osowiec (Osowieckie Towarzystwo Fortyfikacyjne tel. 600 941 954), stacja kolejowa oraz bar i sklep spożywczy.

Płynąc dalej należy pamiętać, że w terminie od 1 stycznia do 23 czerwca każdego roku, na odcinku Osowiec - Brzostowo obowiązuje zezwolenie na spływ! Odcinek ten w tym okresie należy pokonać w ciągu 1 dnia, bez możliwości nocowania na polu namiotowym "Biały Grąd". Dzienny limit na ten odcinek w podanym terminie wynosi 25 osób. Celem uzyskania zezwolenia, należy skontaktować się z Zespołem Udostępniania BPN tel. 85 738 30 35. Przed wyruszeniem w dalszą drogę należy zaopatrzyć się w zapas wody pitnej i żywności, gdyż po drodze nie ma możliwości zrobienia zaopatrzenia. Szlak prowadzi szeroką doliną rzeki, bez dostępu do osiedli ludzkich !

91.8 km Most drogowy i kolejowy na trasie Białystok - Ełk.
83.1 km Z prawej ujście Kanału Rudzkiego skracającego bieg rzeki Ełk. Po lewej, na zalesionym, wysokim brzegu, widoczne fragmenty twierdzy Osowiec. Rzeka zaczyna stopniowo silnie meandrować.
104.0 km Po prawej stronie za starorzeczem pole namiotowe "Biały Grąd" z wieżą widokową (Gospodarz H. Łacińska, tel. 86 273 21 29). 3,5 km do wsi Mścichy ze sklepem spożywczym. Dalszy odcinek biegnie pośród rozległych łąk. Po lewej, na linii horyzontu, ciągną się tereny leśne. Po prawej zaś zabudowania kolejnych wsi, leżących na wysokim brzegu. Rzeka wije się pośród porastających brzegi zarośli i trzcin, tworząc liczne zakola a miejscami łachy piaskowe. Po prawej widoczne są czasem wyniesiena wydmowe: Orle, Jeziorki, Góra Klemencin, Góra Pawłowa.
118.0 km Po prawej ujście rzeki Wissa. Po lewej, na długim odcinku, ciągną się kompleksy grądów, którymi biegnie pieszy czerwony szlak oraz zalesione uroczyska. Stopniowo Biebrza zbliża się do prawego, wysokiego brzegu doliny i tak biegnie aż do ujścia.
125.0 km Na prawym brzegu pole namiotowe w Brzostowie z wiatą, wieżą widokową oraz pokoje gościnne (Gospodarz T. Konopka, tel. 86 472 14 97). Ok. 2 km we wsi Mocarze sklep spożywczy.
131.0 km Pole namiotowe w Burzynie (Gospodarz T. Myśliński, tel. 86 217 85 53). Na szczycie wzgórza we wsi punkt widokowy na rozpościerające się na lewym brzegu rzeki Bagno Ławki. Po prawej mijamy kolejno wsie: Rutkowskie, Sieburczyn, Wierciszewo i Sambory. Po lewej dolina rzeki zwęża się i widać zmeliorowane łąki wideł Narwi i Biebrzy z wsiami: Kołodzieje, Gać, Poświętne i Giełczyn. Wzdłuż rzeki, po lewej, widoczne wydmy piaskowe.
139.0 km Ujście Biebrzy do Narwi. Przy ujściu wysokie grodzisko średniowieczne zwane okopem, na którym w XI-XII wieku znajdował się gródek pomocniczy Wizny, strzegący szlaku handlowego wiodącego z Mazowsza na Litwę.
142.0 km Spływ kończymy przy moście drogowym na trasie Białystok - Łomża.
Opis spływu powstał na bazie własnych doświadczeń z końca lat 90-tych oraz wiosennej trasy w dniach 24-25.03.2012 roku na odcinku Osowiec - Brzostowo, którą pokonałem razem z Michałem i Piotrem. Przy opracowywaniu opisu korzystałem również z informacji Biebrzańskiego Parku Narodowego i przewodnika Pana Marka Śleszyńskiego "Polska Północno-Wschodnia Przewodnik Kajakowy". Autorem powyższego opisu wraz z wyznacznikami GPS na mapie maps.google.com jest Andrzej. Zdjęcia w galerii są autorstwa Andrzeja i Piotra. Kopiowanie, powielanie materiałów bez zgody autorów jest zabronione.
Strona główna  |  Poradnik kajakowy  |  Prawo wodne  |  Wypożyczalnie kajaków © Copyright by ..:: Splywy.Kajakowe.org ::.. 2009 - 2024 - Wszelkie prawa zastrzeżone