Sp³ywy kajakowe to nasze zami³owanie

Zapraszamy na wyprawy kajakowe.
Wyprawy kajakowe to nie tylko kajak, wios³a i woda. Wyprawy kajakami po rzekach i jeziorach to jedna z ciekawszych dyscyplin turystyki kwalifikowanej. Jest dostêpna dla wszystkich bez wzglêdu na wiek, p³eæ i stan zamo¿no¶ci. P³yn±c kajakiem mamy okazjê zobaczyæ i poznaæ miejsca zwykle nie dostêpne z l±du. Jeste¶my z dala od wszechobecnego nas ha³asu, mo¿emy poczuæ blisko¶æ natury, us³yszeæ ¶piew ptaków, zachwyciæ siê otaczaj±c± nas przyrod± i przede wszystkim znale¼æ niczym niezak³ócony spokój.
Poradnik kajakowyPoradnik kajakowy
Wakacje dla dzieciWakacje dla dzieci
Nasze kajakiRelacje z naszych wypraw

Przygotowanie do sp³ywu kajakowegoPrzygotowanie do sp³ywu kajakowego

Wybór szlaku, miejsca naszego sp³ywu kajakowego uzale¿niamy przede wszystkim od celu wêdrówki, czasu jej trwania oraz doboru uczestników i poziomu ich zaawansowania. Zasad± jest rozmaito¶æ i szukanie nowych ciekawszych szlaków kajakowych poczynaj±c od tych ³atwych, a koñcz±c na tych, które przynosz± nam najwiêcej satysfakcji i zadowolenia. Dawniej musieli¶my siê martwiæ o kajaki, o ich transport i eksploatacjê. Dzi¶ wystarczy internet i telefon. Wypo¿yczalnie kajaków s± niemal wszêdzie, a materia³ z którego s± kajaki zrobione pozwala p³ywaæ po najtrudniejszych rzekach.

Cele wêdrówki s± bardzo ró¿ne i zale¿ne tylko od nas, od naszego czasu, nastroju i chêci wyrwania siê z domu. Wybieraj±c siê na sp³yw kajakowy chcemy odpocz±æ, oderwaæ siê od codziennych zajêæ, uciec od ha³asu miejskiego. Jedziemy by poznaæ dany region, kraj, jego przyrodê, kulturê. Na sp³ywach zwiedzamy usytuowane wokó³ wodnych szlaków zabytki, pomniki przyrody, o¶rodku kultury ludowej i wspó³czesne budowle, poznajemy nowych ludzi, do¶wiadczamy nowych prze¿yæ, uczymy siê nowych rzeczy. Turystyka kajakowa jest równie¿ szczególn± form± rekreacji. D³ugie przebywanie na ¶wie¿ym powietrzu, wysi³ek fizyczny podczas wios³owania, korzystne dzia³anie mikroklimatu wodnego wp³ywaj± na szybk± regeneracjê si³ fizycznych i psychicznych.

Wybór trasy sp³ywu to dosyæ trudne zadanie, szczególnie dla pocz±tkuj±cych kajakarzy. Planuj±c nasz± wêdrówkê musimy uwzglêdniæ wiele czynników. Przede wszystkim musimy sobie odpowiedzieæ na pytanie, z kim p³yniemy, jaki poziom zaawansowania jest w grupie i czy trasa jest znana. Na ile dni siê wybieramy i z ilu osób sk³ada siê nasza grupa oraz czy w grupie s± dzieci. Zasad± jest, aby tak dobraæ trasê naszej wêdrówki, by najs³absi i pocz±tkuj±cy kajakarze bez problemu mogli sobie poradziæ. Kolejnym kryterium jest ocena skali trudno¶ci i uci±¿liwo¶ci szlaku kajakowego oraz jego walory krajoznawcze. W tym celu nale¿y siêgn±æ do przewodników turystycznych opisuj±cych rzeki lub dopytaæ do¶wiadczonych kajakarzy, którzy wielokrotnie p³ywali dan± tras±. Planuj±c trasê na d³u¿szy sp³yw rekreacyjny planujmy p³ywanie w systemie dwa dni p³yniêcia - jeden dzieñ odpoczynku. Taki system pozwala na mo¿liwie najpe³niejszy wypoczynek oraz zapewnia rezerwê czasow± na wypadek np. za³amania pogody. P³yn±c po wodach stoj±cych poruszamy siê ze ¶redni± prêdko¶ci± ok. 3, 4 km/h, na rzekach prêdko¶æ ta wzrasta do 5,6 km/h. Zatem dzienny etap na rekreacyjnym sp³ywie kajakowym nie powinien przekraczaæ 20 km na wodach stoj±cych i wolno p³yn±cych oraz 30 km na rzekach z widocznym nurtem. Pozwoli nam to na odpoczynek, spokojne zrobienie zakupów w czasie p³yniêcia w nadrzecznej miejscowo¶ci oraz zwiedzenie zabytków, które znajd± siê na trasie.

Najodpowiedniejszymi miesi±cami na wyprawy kajakowe w Polsce s± miesi±ce czerwiec, lipiec i sierpieñ. W tym okresie mamy zapewnion±, co najmniej ciep³±, je¿eli ju¿ nie s³oneczn± pogodê. Z³± stron± wypraw w tych miesi±cach jest najni¿szy rzeczny stan wody. Nie jest on jednak zasadniczo przeszkod± dla kajaka, któremu wystarczy ok. 50 cm wody, a w razie potrzeby i mniej. Na mniejszych rzekach trzeba braæ w niektórych miejscach pod uwagê konieczno¶æ holowania kajaków na linach. Nale¿y tak¿e przewidzieæ miejsca przenoszenia kajaków (tamy, zapory, elektrownie wodne, itp.).

Najpiêkniejszym szlakiem dla kajakarza s± rzeki mniejsze powi±zane z jeziorami i charakteryzuj±ce siê urozmaiconym ukszta³towaniem terenu oraz zalesieniem. Takimi s± rzeki Brda i Wda p³yn±ce przez Bory Tucholskie, rzeki Pomorza Zachodniego, Drawa i Gwda wp³ywaj±ce do Noteci oraz ca³y szereg innych koñcz±cych swój bieg bezpo¶rednio w morzu. Na Mazurach Krutynia i £yna, na Pojezierzu Suwalskim Czarna Hañcza z Kana³em Augustowskim i Rospuda. Ciekawymi rzekami s± dop³ywy Wis³y, jak Drwêca przep³ywaj±ca przez Pojezierze Brodnickie oraz mniej znana grupa rzek i rzeczek wp³ywaj±cych do Narwi: Omulew, Rozoga, Szkwa, Pisa i wiele innych. Na szczególn± uwagê nale¿y równie¿ zwróciæ uwagê na Biebrzê, która poza bardzo krótkimi odcinkami przep³ywa przez teren najwiêkszego w Polsce Biebrzañskiego Parku Narodowego. Sp³yw Biebrz±, to propozycja dla osób szukaj±cych spokoju, ciszy i kontaktu z dziewicz± natur±.

Zaczynaæ nale¿y od terenów najbli¿szych jako najlepiej znanych. Pierwsze wiêksze wyprawy powinny odbywaæ siê na rzekach mniejszych, nastêpnie wiêkszych, wreszcie na jeziorach. By³oby to niem±drym igraniem z niebezpieczeñstwem, gdyby grupa pocz±tkuj±cych kajakarzy porwa³a siê bez wcze¶niejszego op³ywania na zdobycie Wielkich jezior Mazurskich z Jeziorem ¦niardwy w³±cznie. Zalecana jest tak¿e ostro¿no¶æ na du¿ych rzekach typu Wis³a i Odra.

Przed wyruszeniem na wêdrówkê nale¿y dobrze przestudiowaæ przewodniki i szlak na mapie, zapoznaæ siê z literatur± turystyczn± regionu, sprawdziæ mo¿liwo¶ci noclegów na polach biwakowych i stanicach wodnych. Na niektórych rzekach wymagane s± pozwolenia na organizowanie sp³ywów (Drawa, Biebrza, £yna). Niektóre odcinki rzek s± objête ca³kowitym zakazem p³ywania.

Przygotowana w ten sposób wêdrówka kajakowa nie bêdzie rz±dzona przypadkiem. Je¿eli jednak mamy jakiekolwiek w±tpliwo¶ci to na pocz±tek skorzystajmy z gotowych ofert proponowanych nam przez ró¿nych organizatorów sp³ywów kajakowych. Na takich imprezach wszystko bêdziemy mieli za³atwione i spokojnie bêdziemy mogli wypocz±æ i zrelaksowaæ siê.

Strona g³ówna  |  Poradnik kajakowy  |  Prawo wodne  |  Wypo¿yczalnie kajaków © Copyright by ..:: Splywy.Kajakowe.org ::.. 2009 - 2024 - Wszelkie prawa zastrze¿one