Spływy kajakowe to nasze zamiłowanie

Zapraszamy na wyprawy kajakowe.
Wyprawy kajakowe to nie tylko kajak, wiosła i woda. Wyprawy kajakami po rzekach i jeziorach to jedna z ciekawszych dyscyplin turystyki kwalifikowanej. Jest dostępna dla wszystkich bez względu na wiek, płeć i stan zamożności. Płynąc kajakiem mamy okazję zobaczyć i poznać miejsca zwykle nie dostępne z lądu. Jesteśmy z dala od wszechobecnego nas hałasu, możemy poczuć bliskość natury, usłyszeć śpiew ptaków, zachwycić się otaczającą nas przyrodą i przede wszystkim znaleźć niczym niezakłócony spokój.
Szlaki kajakoweSzlaki kajakowe
Wakacje dla dzieciWakacje dla dzieci
Nasze kajakiRelacje z naszych wypraw

Spływy Kajakowe Rospudą - Opisz szlakuSpływy Kajakowe Rospudą - Opisz szlaku

Rospuda wypływa powyżej jeziora Czarnego na wysokości 175 m n.p.m a kończy bieg w jeziorze Rospuda na wysokości ok. 122 m n.p.m. Dorzecze rzeki to 900 km2. Długość szlaku Rospuda wynosi 68 km, a jego przepłynięcie zajmuje ok. 5 - 6 dni,

W swym górnym biegu Rospuda przepływa przez wąskie jeziora leżące pomiędzy wysokimi trawiastymi wzgórzami. Pojawiające się na wzgórzach świerki i porozrzucane na brzegach jezior głazy nadają krajobrazowi nieco górski wygląd. Na odcinkach pomiędzy jeziorami dno rzeki jest kamieniste, nurt szybki i występują liczne przełomy.

W miarę posuwania się na południe teren staje się bardziej zalesiony - świerk zastępuje sosna. Brzegi w wielu miejscach są wysokie i strome, nurt nadal szybki, a liczne zakola i powalone drzewa urozmaicają ale i często bardzo utrudniają spływ. Stopniowo pojawia się więcej drzew liściastych, a rzekę otacza głęboka, mroczna zieleń.

W dolnym biegu Rospuda meandruje przez bagniste łąki otoczone liściastymi lasami Puszczy Augustowskiej. Wysokie trzciny porastające brzegi ograniczają widoczność i sprawiają wrażenie, że płynie się bardzo długim i krętym korytarzem.

W końcowej części, po połączeniu się z rzekami Szczeberką i Blizną, Rospuda staje się szeroka i powolna - nurtu praktycznie nie ma, woda jest prawie czarna, w wielu miejscach wystają ponad powierzchnię omszałe i spróchniałe gałęzie. Otaczające bagniste liściaste lasy przy pochmurnej pogodzie są ciemne i ponure i sprawiają nieco "amazońskie" wrażenie. Ostatecznie Rospuda znika w jeziorze o tej samej co ona nazwie.

Rzeka jest bardzo atrakcyjna ze względu na różnorodny charakter: momentami wąska, wijąca się wśród trzcin, nie niektórych odcinkach przyspiesza zmieniając się w "górski" potok, na trasie nie brakuje również jezior, które zachęcają do kąpieli.
 

0.0 km Spływ możemy rozpocząć w północnej części jeziora Czarnego lub tak jak ja - przy moście na trasie Czarne - Supienie nad jeziorem Rospuda unikając w ten sposób przenoski. Po prawej stronie znajduje się przyjemne miejsce na biwak. Przed nami prawie 6 kilometrowy odcinek jeziora Rospuda.
5.8 km Mostek drogowy na drodze lokalnej do Wólki. Przepływ pod mostkiem w zależności od poziomu wody, może być utrudniony, dlatego też wcześniej trzeba sprawdzić jak wygląda sytuacja. Wpływamy na kolejne jezioro o nazwie Kamienne. W południowo-zachodniej części jeziora możemy się zatrzymać na zorganizowanej w sezonie plaży i kąpielisku na krótki posiłek lub ew. nocleg.
8.6 km Mostek na drodze lokalnej do Filipowa. Do następnego mostu należy uważać na kamieniste dno. Nurt jest w miarę szybki.
9.1 km Most drogowy na na trasie Suwałki - Kowale Oleckie z kamienistym bystrzem. Poniżej (ok. 500 m) na końcu Filipowa kolejny mostek. Dalej koryto staje się bardzo kręte, miejscami wąskie i płytkie z kamienistymi mieliznami i powalonymi drzewami. Konieczne jest miejscami wysiadanie z kajaka i przeciąganie go lub ew. przenoszenie.
11.5 km Po męczącym odcinku dopływamy do jeziora Długiego o wysokich nie porośniętych drzewami brzegach. Na końcu jeziora odnajdujemy zarośnięty wypływ rzeki.
12.8 km Most drogi lokalnej w miejscowości Szafranki. Pod mostem bystrze z wystającymi przy niskim stanie wody głazami. Na wysokości Szafranek pole biwakowe. Dalej rzeka płynie wśród bagnistych brzegów z częściowo zarośniętym nurtem. Po 2 kilometrach zaczyna się ładny odcinek rzeki aż do samego jeziora Garbaś.
16.1 km Most drogowy na trasie Filipów - Bakłarzewo. Pod mostem należy płynąć ostrożnie lub ew. wyjść z kajaka i przeprowadzić go. 300 metrów za mostem znajduje się ujście rzeki do jeziora Garbaś. Nad brzegami jeziora Garbaś kilka ciekawych i spokojnych pól biwakowych, na których możemy zatrzymać się na nocleg.
17.7 km Wypływ Rospudy z jeziora Garbaś odnajdujemy z łatwością w południowej części. Przed nami mostek, a pod nim kamienne bystrze. Dalej rozpoczyna się bardzo malowniczy, aczkolwiek trudny odcinek. Nurt jest dosyć szybki, a dno kamieniste. Po 600 metrach wpływamy na jezioro Głębokie.
18.9 km Wypływ z jeziora Długiego. Początkowo wolny nurt nabiera szybkości, płynie się bardzo dobrze. Należy jednak uważać na występujące mielizny i zakola, powalone w wodzie drzewa, niskie kładki oraz małe bystrza. Do Bakałarzewa towarzyszą nam na przemian wysokie brzegi oraz las. Osoby mniej doświadczone powinny dobrze zabezpieczyć bagaże. W przewodnikach odcinek ten opisywany jest jako pierwsza część przełomu Rospudy.
22.0 km Dopływamy do młyna w Bakałarzewie - w miejscowości znajdują się sklepy i bank. Przed nami przenoska, kajaki przenosimy lewym brzegiem i wodujemy je tuż za drogą w okolicy mostu. Most drogowy na trasie Suwałki - Olecko, pod mostem bystrze, na które należy zwrócić szczególną uwagę.
22.4 km Wpływamy na jezioro Sumowo o długości blisko prawie 3,5 km. Nad brzegami jeziora liczne pola biwakowe.
25.8 km Wypływ Rospudy znajdujemy z lewej strony w południowej części jeziora.
26.9 km Most drogowy na trasie Bakałarzewo - Karasiewo. Pod mostem należy uważać na kamienie i płyty betonowe. Dalej przez pierwsze 300 - 400 metrów rzeka dość płytka z kamienistym dnem, później spokojna o licznych zakolach i starorzeczach.
29.2 km Ujście Rospudy do jeziora Okrągłego. Po prawej stronie prywatna łąka, na której przy odrobinie szczęścia (wymagana jest zgoda właściciela) można zanocować. Trzymając się prawego brzegu - 250 metrów dalej wpływamy na rzekę. Otoczenie rzeki bardzo malownicze z zalesionymi brzegami, woda czysta z urozmaiconą roślinnością.
30.8 km Wpływamy na jezioro Bolesta, które ciągnie się przez prawie 6 kilometrów. Jezioro miejscami ma wysokie, bardzo malownicze brzegi, a miejscami porośnięte jest lasem. W wielu miejscach można znaleźć ładnie urządzone pola biwakowe.
36.2 km Wpływamy na leniwie płynącą rzekę. Po ok. 1 kilometrze docieramy do mostu w Raczkach Małych
37.4 km Elektrownia wodna w Raczkach Małych, dopływamy do lewego brzegu na którym znajduje się bardzo ładnie zagospodarowane pole biwakowe z możliwością wynajmu domków. Przenosimy lewą stroną ok. 50 metrów kajak i płyniemy dalej.
40.3 km Most kolejowy na trasie Suwałki - Olecko. Za mostem po prawej stronie bardzo przyjemne miejsce na biwak lub rozprostowanie kości.
41.0 km Most drogowy w Raczkach na trasie Suwałki Olecko. Przy niskim stanie wody należy uważać na wystające pod mostem pale i kamienie. W Raczkach można uzupełnić zaopatrzenie na dalszą trasę spływu. Za mostem ciekawe miejsce na odpoczynek. Poniżej Raczek Rospuda wpływa w tereny leśne wchodzące w skład Puszczy Augustowskiej i pozbawiona jest na swej trasie jezior. W wodzie występują mielizny i kamienie, nie są one jednak zbyt bardzo uciążliwe.
43.0 km Mostek na drodze do Dowspudy. Przed nim znajduje się bardzo sympatyczne miejsce na biwak. W Dospudzie znajdują się pozostałości po wspaniałej neogotyckiej rezydencji Ludwika Paca.
46.2 km Chodorki - most drogowy na trasie Raczki - Augustów.
48.6 km Miejscowość Jaśki. Na prawym brzegu bardzo ładne, zagospodarowane pole biwakowe. Dalej przed nami, aż do Świętego Miejsca bardzo malowniczy przełom Rospudy.
52.1 km Na lewym brzegu uroczysko Święte Miejsce, pole biwakowe i drewniany most. Na polance znajduje się ogrodzone miejsce kultu z kamiennymi i drewnianymi krzyżami oraz kapliczkami, sięgające swoimi początkami czasów pogańskich. Poniżej rzeka sataje się spokojniejsza, silnie meandrując płynie wśród trzcin i zarośli zwężając się chwilami do szerokości wioseł.
60.2 km Pole biwakowe w lesie (3 km do Topilowki), miejsce na ognisko. Jest to ostatnie miejsce biwakowe przed Aufustowem. Dalej rzeka wpływa na tereny moczarowate, coraz bardziej wijąc się wśród łąk trzcin i tataraku.
64.3 km Z lewej strony ujście rzeki Blizny
66.2 km Ujście rzeki do jeziora Rospuda. Dalej płyniemy prosto wzdłuż jeziora trzymając się bliżej prawego brzegu. Po lewej stronie mijamy znany ze zlotów i obozów młodzieżowych półwysep Goła Zośka. Jeszcze kilometr i wpływamy na jezioro Necko, tu kierujemy się na prawo w kierunku kanału, nie wpływając do niego. Kanał zostawiamy za sobą.
70.8 km Spływ kończymy w Augustowie, na wprost ulicy Nadrzecznej.
W spływie uczestniczyli: Andrzej i Daria. Autorem opisu wraz z wyznacznikami GPS na mapie maps.google.com jest Andrzej. Zdjęcia w galerii są autorstwa Andrzeja. Kopiowanie, powielanie materiałów bez zgody autorów jest zabronione.
Strona główna  |  Poradnik kajakowy  |  Prawo wodne  |  Wypożyczalnie kajaków © Copyright by ..:: Splywy.Kajakowe.org ::.. 2009 - 2024 - Wszelkie prawa zastrzeżone