Spływy kajakowe to nasze zamiłowanie

Zapraszamy na wyprawy kajakowe.
Wyprawy kajakowe to nie tylko kajak, wiosła i woda. Wyprawy kajakami po rzekach i jeziorach to jedna z ciekawszych dyscyplin turystyki kwalifikowanej. Jest dostępna dla wszystkich bez względu na wiek, płeć i stan zamożności. Płynąc kajakiem mamy okazję zobaczyć i poznać miejsca zwykle nie dostępne z lądu. Jesteśmy z dala od wszechobecnego nas hałasu, możemy poczuć bliskość natury, usłyszeć śpiew ptaków, zachwycić się otaczającą nas przyrodą i przede wszystkim znaleźć niczym niezakłócony spokój.
Szlaki kajakoweSzlaki kajakowe
Wakacje dla dzieciWakacje dla dzieci
Nasze kajakiRelacje z naszych wypraw

Spływy Kajakowe Bzurą - Opisz szlakuSpływy Kajakowe Bzurą - Opisz szlaku

Rzeka Bzura jest lewym dopływem Wisły. Jej długość od źródeł w Lesie Łagiewnickim do ujścia do Wisły w okolicy Wyszogrodu wynosi 166 km, a powierzchnia dorzecza 7788 km 2. Rzeka płynie przez Nizinę Środkowomazowiecką i Kotlinę Warszawską mijając po drodze takie miejscowości jak: Zgierz, Ozorków, Łęczyca, Łowicz, Sochaczew, Chodaków, Brochów. Główne dopływy Bzury to: Sokołówka, Ochnia, Słudwia, Moszczenica, Mroga, Bobrówka, Uchańka, Zwierzyniec, Skierniewka, Rawka, Sucha, Pisia, Utrata, Łasica.

W dniach od 9–22 IX 1939 w rejonie Łęczyca – Kutno – Łowicz – Sochaczew rozegrała się największa bitwa kampanii wrześniowej, stoczona przez armie polskie „Poznań” i „Pomorze” dowodzone przez gen. Tadeusza Kutrzebę z wojskami niemieckimi.

Nasz weekendowy spływ rozpoczęliśmy trochę późno bo o 17.30 dnia 20 sierpnia 2011 roku po pracy. Sobota była słoneczna, a i niedziela zapowiadała się bez deszczu. Mało myśląc spakowaliśmy swoje rzeczy, kajaki i pojechaliśmy do Sochaczewa.

0.0 km Wodowanie kajaków. Bardzo dobrze jest dojechać do końca ul. Toruńskiej i znieść kajaki w kierunku mostu. Znajduje się tam dobre miejsce na zwodowanie sprzętu. Na odcinku rzeki od miejsca wodowania do końca Sochaczewa znajdują się w wodzie kamienie na które należy zwrócić szczególną uwagę, zwłaszcza przy niskim stanie wody.
  spływ kajakowy Bzurą  spływ kajakowy Bzurą  spływ kajakowy Bzurą
1.9 km Ujście rzeki Utraty do Bzury. Jeszcze nie tak dawno Utrata nie nadawała się do uprawiania turystyki kajakowej ze względu na zanieczyszczoną wodę. Jednak od kilku lat stan wody znacznie się poprawił i można nią spływać.
2.2 km Linia energetyczna.
2.6 km Linia energetyczna. Rzeka dosyć szeroka i spokojna.
2.7 km Linia energetyczna.
4.5 km Most drogowy na trasie Chodaków - Żuków. Za mostem na prawym brzegu rzeki dobre miejsce do wodowania kajaków oraz na krótki odpoczynek.
6.5 km Linia energetyczna. Bzura płynie z prędkością 3 km/godz. wśród malowniczych łąk.
  spływ kajakowy Bzurą  spływ kajakowy Bzurą  spływ kajakowy Bzurą
8.4 km Moto Przystan - przystań kajakowa na terenie której znajdują się miejsca do biwakowania i wypoczynku oraz paleniska. W razie niespodziewanego deszczu można schronić się pod zadaszeniem i ogrzać przy kominku. Do dyspozycji na terenie przystani jest także boisko do siatkówki i kosz do koszykówki oraz strzelnica. Moto-Przystań to również miejsce stworzone dla wszystkich podróżników pokonujących trasę w siodle motocykla.
11.7 km Drewniany most w Mistrzewicach.
12.0 km Na lewym brzegu rzeki, przy dość uciążliwym wyjściu znajduje się ładne miejsce na chwilowy odpoczynek pod przepięknymi wierzbami mazowieckimi. Przy spływie liczącym dwa, trzy kajaki można również za zgodą właściciela zanocować w tym miejscu.
  spływ kajakowy Bzurą  spływ kajakowy Bzurą  spływ kajakowy Bzurą
14.0 km Linia energetyczna. Rzeka płynie spokojnie, brak jakichkolwiek przeszkód. Na prawym brzegu rzeki w oddali widać wieże kościoła w Brochowie. W 1806 r. w kościele tym ślub wzięli rodzice Fryderyka Chopina, który również tutaj przyjął chrzest.
17.6 km Most w Witkowicach. Przed mostem w Witkowicach na lewym brzegu rzeki znajduje się miejsce pamięci, poświęcone przeprawie oddziałów Wojska Polskiego przez dolną Bzurę we wrześniu 1939 roku. Wydarzenia te upamiętniono krzyżem i trzema tablicami pamiątkowymi. Za mostem po prawej stronie dobre miejsce na krótki wypoczynek oraz wodowanie kajaków.
19.8 km Łąki w Witkowicach. Na lewym brzegu rzeki znajduje się bardzo ładnie urządzone miejsce biwakowe z zadaszoną wiatą. Brak jest jakiejkolwiek informacji na temat możliwości zatrzymania się na nocleg (być może za zgodą właściciela - tak), jednak warto zatrzymać się na krótki posiłek i rozprostowanie kości.
  spływ kajakowy Bzurą  spływ kajakowy Bzurą  spływ kajakowy Bzurą
20.8 km Ujscie Łasicy do Bzury. Od tego miejsca wody rzeki Bzury stają się bardziej zanieczyszczone wodami bagiennymi, które spływają z Kampinoskiego Parku Narodowego.
22.0 km Ujscie Kanału Kromnowskiego. Rzeka staje się jeszcze bardziej szeroka i malownicza, brak jakichkolwiek przeszkód.
27.9 km Most na trasie Kazuń - Kamion. W obecnej chwili (rok 2011) most jest nie czynny dla przeprawy pojazdów dwuśladowych z powodów znacznych uszkodzeń. W okolicach mostu, zarówno przed, jak i za istnieją miejsca na krótki odpoczynek lub też i zakończenie spływu.
30.0 km Ujście rzeki Bzury do Wisły. W tym miejscu wypływamy na wody Wisły i kierujemy się w lewo pod prąd. Nurt rzeki jest dosyć szybki, zwłaszcza przy wysokiej wodzie. Przepływamy na drugą stronę i w okolicach ul Wiślanej na bulwarze W Wyszogrodzie kończymy spływ.
31.0 km Wyszogród - zakończenie spływu - 22.08.2011 roku, godz. 14.00.
  spływ kajakowy Bzurą  spływ kajakowy Bzurą  spływ kajakowy Bzurą
W spływie uczestniczyli: Edyta, Daria i Andrzej. Autorem opisu wraz z wyznacznikami GPS na mapie maps.google.com jest Andrzej. Zdjęcia w galerii są autorstwa Andrzeja i Edyty. Kopiowanie, powielanie materiałów bez zgody autorów jest zabronione.
Strona główna  |  Poradnik kajakowy  |  Prawo wodne  |  Wypożyczalnie kajaków © Copyright by ..:: Splywy.Kajakowe.org ::.. 2009 - 2024 - Wszelkie prawa zastrzeżone