Spływy kajakowe to nasze zamiłowanie

Zapraszamy na wyprawy kajakowe.
Wyprawy kajakowe to nie tylko kajak, wiosła i woda. Wyprawy kajakami po rzekach i jeziorach to jedna z ciekawszych dyscyplin turystyki kwalifikowanej. Jest dostępna dla wszystkich bez względu na wiek, płeć i stan zamożności. Płynąc kajakiem mamy okazję zobaczyć i poznać miejsca zwykle nie dostępne z lądu. Jesteśmy z dala od wszechobecnego nas hałasu, możemy poczuć bliskość natury, usłyszeć śpiew ptaków, zachwycić się otaczającą nas przyrodą i przede wszystkim znaleźć niczym niezakłócony spokój.
Szlaki kajakoweSzlaki kajakowe
Wakacje dla dzieciWakacje dla dzieci
Nasze kajakiRelacje z naszych wypraw

Spływy Kajakowe Wkrą - Opisz szlaku, KajakiSpływy Kajakowe Wkrą - Opisz szlaku, Kajaki

Wkra, zwana również w górnym biegu Szkotówką, niżej Działdowa - Działdówką. W końcowym odcinku Wkra jest prawym dopływem Narwi. Wypływa z jeziora Kownatki leżącego na północny zachód od wsi Rączki. Zmieniając często na górnym odcinku swój zasadniczy kierunek płynie na południe, zachód, znów na południe, wschód, by wreszcie do ujścia rzeki Mławki przyjąć kierunek południowo-wschodni. Niżej Pomiechówka uchodzi do rzeki Narwi. Wkra jest szlakiem ładnym i interesującym. Brzegi jej są urozmaicone, miejscami wzdłuż rzeki obserwujemy partie pięknie wzniesionych zadrzewionych wzgórz, gdzie indziej otoczenie płaskie, horyzont rozległy, czasem tereny łąkowe, podmokłe. W górnym biegu występują przeszkody w postaci licznych mostków, kładek i wystających pali. Na brzegach znajduje się dużo dobrych miejsc do biwakowania. Szlak kajakowy rzeki Wkry nadaje się na wędrówki grup mniejszych oraz na spływy grupowe. Opisany odcinek - Sochocin - Pomiechówek z możliwością podziału na mniejsze odcinki:

1. Sochocin - Joniec, 17.5 km
2. Bolęcin - Joniec, ok. 11.00 km
3. Joniec - Pomiechówek, 26.00 km
4. Borkowo - Pomiechówek, 15.5 km
5. Inne wybrane odcinki - wg uznania
 

0.0 km Spływ rozpoczynamy w miejscowości Sochocin w okolicy mostu drogowego lub 200 metrów wcześniej na lewym brzegu rzeki za spiętrzeniem po dawnym młynie. Przepływamy pod mostem na drodze krajowej Płońsk - Ciechanów i płynąc dalej rozkoszujemy się widokami oraz ciszą i spokojem. Po trasie naszego spływu mijamy pola, łąki i sporadycznie lasy.
  spływ kajakowy Wkrą  spływ kajakowy Wkrą  spływ kajakowy Wkrą
6.3 km Na lewym brzegu wieś Bolęcin, a przed nami działająca elektrownia wodna. Dopływamy do prawego brzegu i przenosimy lub przewozimy kajaki pożyczonym na miejscu wózkiem - za wypożyczenie wózka oczywiście właściciel pobiera opłatę. Kilkaset metrów dalej most na drodze wojewódzkiej Płońsk - Nasielsk.
10.5 km Dopływamy do mostu na drodze lokalnej Sobieski - Królewo. Przed mostem na lewym brzegu rzeki znajduje się dobre miejsce na krótki odpoczynek i małe co nie co. Za mostem nurt nieco przyspiesza i dalej płyniemy wśród pól i łąk.
17.5 km Z prawej strony ukazują się nam zabudowania Wsi Joniec. Dalej - również na na prawym brzegu rzeki znajduje się przystań i wypożyczalnia kajaków Eldaw oraz sezonowy bar w którym można zamówić smaczny posiłek. Jest to bardzo dobre miejsce na zakończenie spływu lub na biwak.
17.7 km Most na drodze Joniec - Nowe Miasto-Folwark. Kilkaset metrów dalej rzeka rozdwaja się i płynie dwoma odnogami zostawiając za sobą zarośniętą wyspę. Na wysokości miejscowości Popielżyn Górny należy uważać na dość niebezpieczny kamienisty próg wodny, który można przepłynąć w miejscu, gdzie nurt jest najsilniejszy.
  spływ kajakowy Wkrą  spływ kajakowy Wkrą  spływ kajakowy Wkrą
20.5 km Z lewej strony ujście malowniczej rzeczki Sony, która jest najdłuższym lewobrzeżnym dopływem Wkry.
23.9 km Most na linii kolejowej Płońsk - Nasielsk. Za mostem na prawym brzegu rzeki znajduje się dobre miejsce na rozprostowanie kości.
28.1 km Most na drodze wojewódzkiej Przyborowice - Nasielsk, poniżej mostu należy uważać na kamienie i wystające przy niskim stanie wody kołki.  Na prawym brzegu wieś Borkowo, na lewym zaś Cieksyn.
30.6 km Błędowo - rzekę przegradza nam dosyć wysoki i kamienisty próg wodny po dawnym młynie. Przy wysokim stanie wody próg można przepłynąć, przy niskim stanie należy rozpoznać dobrze miejsce. Za progiem jest dosyć głęboko, dlatego też należy zachować szczególną ostrożność. Kilka metrów dalej piaszczysta plaża, popularne miejsce kąpieli i odpoczynku okolicznych mieszkańców.
  spływ kajakowy Wkrą  spływ kajakowy Wkrą  spływ kajakowy Wkrą
34.8 km Most drogowy Goławice - Śniadówek. Rzeka rozszerza się, a my wpływamy w Lasy Pomiechowskie, zaczyna się bardzo malowniczy odcinek rzeki. Wkra płynie pośród sosnowych lasów mijając czasami kilkunastometrowe skarpy. Woda staje się płytka, należy uważać na mielizny, aby na nich nie utknąć.
39.4 km Dopływamy do typowo letniskowej miejscowości Kosewko. Przed nami kładka dla pieszych i dosyć niebezpieczny próg wodny. W zależności od stanu wody, miejsce należy dobrze rozpoznać. Mniej wprawni kajakarze powinni przenieść kajak.
43.6 km Przed nami po obu stronach rzeki zabudowania Pomiechówka. Dopływamy do mostu na drodze krajowej Nowy Dwór Mazowiecki - Serock i w zależności od sytuacji kończymy spływ na prawym brzegu przed mostem lub zaraz za mostem.

Jeżeli chcesz wypożyczyć kajaki na Wkrę lub uzyskać szczegółowe informacje, dzwoń: 601397791.

Autorem opisu wraz z wyznacznikami GPS na mapie maps.google.com jest Andrzej. Zdjęcia w galerii są autorstwa Wojtka i Andrzeja. Kopiowanie, powielanie materiałów bez zgody autorów jest zabronione.

Strona główna  |  Poradnik kajakowy  |  Prawo wodne  |  Wypożyczalnie kajaków © Copyright by ..:: Splywy.Kajakowe.org ::.. 2009 - 2024 - Wszelkie prawa zastrzeżone